معرفی برترین شطرنج بازان ایران

همه چیز درباره شطرنج و اخبار آن

معرفی برترین شطرنج بازان ایران

معرفی برترین شطرنج بازان ایران

شطرنج باز کرمانی که به تازگی موفق شده به درجه استاد بزرگی دست یابد، سومین شطرنجباز برتر ایران به شمار می‌آید. 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کسب درجه استاد بزرگی پوریا درینی بهانه‌ای شد تا نگاه کوتاهی به رده بندی شطرنج بازها در ایران داشته باشیم و ببینیم این بازیکن کرمانی که به تازگی درجه استاد بزرگی‌اش در فیده به تصویب رسیده و تا یک ماه دیگر نیز به نام وی به ثبت می‌رسد، در میان 10 شطرنج باز برتر ایران چه جایگاهی دارد.

 

رتبه یا ریتینگ (Rating) هر شطرنج باز بر اساس عملکردش در مسابقات تعیین می‌شود. در واقع هر چه شطرنج باز در مسابقات معتبر و سطح بالا شرکت کند، فرصت بیشتری برای بهتر کردن رتبه خود دارد که متاسفانه در ایران کمتر شاهد برگزاری چنین مسابقاتی هستیم.

 

"ریتینگ" برای کسب درجه استاد بین‌المللی و استاد بزرگی از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که شطرنج باز برای کسب درجه "استاد بین‌المللی" باید ریتینگ 2400 و سه عملکرد 2450 داشته باشد و ریتینگ 2500 و سه عملکرد 2600 نیز از ملزومات دریافت درجه "استاد بزرگی" است.

 

به گزارش ایسنا، در حال حاضر در ایران الشن مرادی که در سال 2005 درجه استاد بزرگی را کسب کرد با ریتینگ 2575 در صدر جدول برترین شطرنجبازهای ایران قرار دارد و پس از آن احسان قائم مقامی، اولین استاد بزرگ شطرنج ایران که در سال 2001 میلادی به این مقام دست یافت با ریتینگ 2571 در مکان دوم ایستاده و پوریا درینی، استاد بزرگ جدید ایران نیز با ریتینگ 2515 در جایگاه سوم قرار دارد . بنابراین این شطرنج باز جوان برای رسیدن به صدر جدول بهترین شطرنج‌بازهای ایران و همچنین قرار گرفتن در میان 100 شطرنج باز برتر جهان راه سختی را پیش‌رو دارد که لازمه آن حضور در مسابقات معتبر و رقابت با برترین‌های این رشته ورزشی است .

** رده بندی 10 شطرنج باز برتر ایران به این شرح است:

 

1- الشن مرادی با ریتینگ 2575 (استاد بزرگ)

 

2- احسان قائم مقامی با ریتینگ 2571 (استاد بزرگ)

 

3- پوریا درینی با ریتینگ 2515 (استاد بزرگ)

 

4- پویا ایدنی با ریتینگ 2475 (استاد بین المللی)

 

5- اصغر گلی زاده با با ریتینگ 2471 (استاد بزرگ)

 

6- حسن عباسی فر با ریتینگ 2456 (استاد بین المللی)

 

7- سید جواد علوی با ریتینگ 2452 (استاد بین المللی)

 

8- همایون توفیقی با ریتینگ 2440 (استاد بزرگ)

 

9- مرتضی محجوب با ریتینگ 2432 (استاد بزرگ)

 

10- پیمان مهاجرین با ریتینگ 2421 (استاد فیده)

 

رده بندی دیگری نیز بر اساس رقابت رو در رو و عملکردی که شطرنج‌بازها در مسابقات دارند، انجام می‌شود که البته این رده بندی متغییر است، همانند مسابقات قهرمانی کشور که مدتی پیش در زاهدان برگزار شد و در پایان اصغر گلی زاده در جایگاه نخست ایستاد. پوریا درینی در رده دوم قرار گرفت، احمد عسگری زاده و همایون توفیقی به ترتیب در رده‌های سوم و چهارم ایستادند و احسان قائم مقامی نیز در مکان پنجم جای گرفت.

 

به گزارش ایسنا، در رده بندی بانوان شطرنج باز نیز آتوسا پورکاشیان که پس از شادی پریدر دومین استاد بزرگ بانوان ایران است، با ریتینگ 2328 در صدر جدول برترین شطرنج‌بازهای بانوان ایران قرار دارد، سارا سادات خادم الشریعه، استاد بین‌المللی بانوان نیز با ریتینگ 2282 در مکان دوم و غزل حکیمی فرد با ریتینگ 2247 در مکان سوم ایستاده‌اند.

 

** رده بندی 10 شطرنجباز برتر بانوان ایران به این شرح است:

 

1- آتوسا پور کاشیان با ریتینگ 2328 (استاد بزرگ)

 

2- سارا سادات خادم الشریعه با ریتینگ 2282 (استاد بین المللی)

 

3- غزل حکیمی فرد با ریتینگ 2247 (استاد بین المللی)

 

4- میترا حجازی پور با ریتینگ 2241 (استاد بین المللی)

 

5- شایسته قادر پور با ریتینگ 2215 (استاد بین المللی)

 

6- مینو عسگری زاده با ریتینگ 2153 (استاد فیده)

 

7- شیرین نوابی با ریتینگ 2098 (استاد فیده)

 

8- شهره بیات با ریتینگ 2088 (استاد فیده)

 

9- مهرنوش زوار با ریتینگ 2066 (استاد فیده)

 

10- مونا سلمان ماهینی با ریتینگ 2024 (استاد فیده)

 

البته شطرنجباز‌های ایرانی در میان 100 شطرنجباز برتر جهان جایی ندارند که دلیل اصلی آن حضور کم در مسابقات معتبر است. برای نمونه تعداد بازی‌های مگنوس کارلسن که در حال حاضر با ریتینگ 2861 برترین شطرنج باز جهان به شمار می‌آید، هشت مسابقه است، اما تعداد بازی‌های احسان قائم مقامی به عدد سه می‌رسد، بنابراین در این میان تنها به توجه و حمایت مسئولان نیاز است تا شرایط حضور شطرنج‌بازهای ایرانی که از پتانسیل بالایی نیز برخوردارند، در مسابقات معتبر و سطح بالا را فراهم کنند تا در آینده بهتر شدن ریتینگ و حضور بازیکنان ایرانی را در میان شطرنج بازهای برتر جهان شاهد باشیم.

۰ ۰
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.